Mięguszowiecki Szczyt Wielki

2438m n.p.m.

Opis wycieczki

Najbardziej okazały z całej trójki, to Mięguszowiecki Szczyt Wielki mierzący 2348 m n.p.m będący drugim pod względem wysokości szczytem w Polsce. Wielkie wrażenie wywołuje wyrastająca prawie z Morskiego Oka północna ponad 900 metrowa północna ściana, której przejście szczególnie w warunkach zimowych stanowi po dziś dzień niebanalne przedsięwzięcie. Wejście na “Mięgusza” najłatwiejszą drogą, mimo niewygórowanych trudności technicznych (I) dostarcza sporych emocji ze względu na skomplikowaną budowę masywu, miejscami sporą ekspozycję i jedną z najwspanialszych panoram tatrzańskich.
Wejście na szczyt możliwe jest na kilka sposobów, pierwszy najbardziej popularny wariant to droga wiodąca Dolinką za Mnichem następnie przez Mnichowe Plecy na Małą i Wielką Galerię Cubryńską. Z galerii dostajemy się na Hińczową Przełęcz a z niej omijając grań jeszcze 100m deniwelacji do szczytu. Drugi sposób wejścia prowadzi początkowo wspólnie z zielono znakowanym szlakiem na Mięguszowiecką przełęcz pod Chłopkiem by następnie z Mięguszowieckiego Kotła zwanego Bandziochem dostać się na siodełko w północno-wschodnim Filarze MSW. Stamtąd eksponowanym Zachodem Janczewskiego do grani i na szczyt. Trzeci sposób to tzw. ” Droga po Głazach ” prowadząca z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, część trasy wiedzie od strony Doliny Hińczowej, przez Pośrednią i Wielką Mięguszowiecką Ławkę. Pod koniec droga ta łączy się z wariantem pierwszym.

Dodatkowe informacje

– maksymalna ilość osób: 2
– stopień trudności: bardzo trudna marszruta niezależnie od wariantu, wymaga bardzo dobrej kondycji, eksponowany teren, elementy wspinaczkowe.
– deniwelacja: ok. 1000m
– orientacyjny czas: 8-12h, w zależności od sprawności zespołu.

Inne szczyty, które możemy razem zdobyć: